Content

piątek, 12 lutego 2010

oko dnia.

Wyimek z listu.

Przyjaciele i rodzina rozmawiali o pewnej niezwykłej kobiecie, której z jakiegoś tajemniczego powodu nie szczęści się
w miłości.
Ktoś, kto dobrze ją zna, powiedział co następuje:

Ona pragnie tego, co niewielu potrafi dać. Pragnie rzeczy prostych. Mało kto potrafi jeszcze robić to co proste. Chce jeść domowe kanapki z topionym serem, moczone w keczupie i podane na papierowym talerzyku, a nie obiadu w luksusowej restauracji. Chce siedzieć na plaży o zachodzie słońca, a nie spędzać urlop w egzotycznych krajach. Otrzymywać skreśloną własnoręcznie kartkę z napisem "Zależy mi na tobie", zamiast jubilerskiego cacka kupionego przed trzema laty.
Chce, abyś ją uczesał, nie posyłał na cały dzień do salonu piękności.

Ona pragnie rzeczy jeszcze prostszych. Takich, o których można sądzić, że o nich zapomnieliśmy. Chce, abyś spytał ją o zdanie, nim pocałujesz ją po raz pierwszy i drugi. Chce, abyś trzymał ją za rękę, kiedy będziecie oglądać stare filmy na kanapie. Chce, abyś przy rozmowie patrzył na nią. Tak wielu z was, chłopaki, się myli.
Wydaje wam się, że chodzi o to, gdzie ją zabierzecie, co jej kupicie na urodziny i Boże Narodzenie, wydaje wam się, że wystarczy rozszyfrować jej myśli.
Wydaje wam się, że chodzi o to, abyście zostali jej najlepszym kochankiem, i o to, co sądzi o waszej karierze, przyjaciołach, rodzinie, wydaje wam się, że chodzi o to wszystko, co nigdy nie będzie miało dla niej znaczenia.

Nie ma nic przeciw temu, abyś wychodził z kumplami tak często, jak ci się podoba. Chce, abyś się cieszył życiem. Możesz pracować poza domem i wyjeżdżać służbowo. Chce, abyś był szczęśliwy w pracy
i odnosił sukcesy. Nie musisz być superkochankiem. Chce poznać twoje ciało i nauczyć cię swojego. Od czasu do czasu możesz być zachłanny, egoistyczny i wymagający. Chce dojść z tobą do porozumienia.
Chce w pełni wykorzystać dany wam czas.

Czego ona chce? - ktoś zapytał. Chce tylko być kochana, po prostu.
Tak samo jak kocha wszystko w swoim życiu. Nie kieruje się żadną skomplikowaną formułą. Wszystko jest proste i łatwe, bo wszystko pochodzi z serca. Chce, abyś ją kochał sercem. Jak dotąd nikt jej tak nie kochał, bo ludzie poświęcają czas na rozmyślania i analizy, na robienie głupstw i wynajdowanie powodów, by nie kochać sercem.

Co rzekłszy, wstał i wyszedł. Nikt się nie odezwał.


Jonathan Carroll - "Oko dnia"


* * *
teraz widzę, że dawno nie było nic o carrollu.
tego pana darzę sympatią wielką: lubię jak pisze o świecie przez pryzmat magii, snów i swojej własnej wyobraźni. takim magicznym okiem na wiele rzeczy patrzy.

w przededniu walentynek: życzę wam przede wszystkim sympatii.
bo to wg mnie takie święto sympatii, życzliwości i dobrych życzeń,
i taki dzień na znak, że się o innych pamięta.
tych bliskich, tych dalekich, tych, których się ceni i podziwia.

w dekalogu współczesnej młodzieży znalazło się przykazanie, bodjaże 4: rozmawiajmy ze sobą nawzajem.

ja bym dodała 5: pamiętajmy o sobie nawzajem.

3 komentarze :

Beata says:
at: 12 lutego 2010 21:28 pisze...

będę

adamrimbaud says:
at: 12 lutego 2010 22:39 pisze...

Nie czytalem tej ksiazki Carrolla. Dopisana do listy. Po ostatnim Mikolaju Jaskini, czas na cos bardziej gladkiego ze sie tak wyraze.

Ola says:
at: 13 lutego 2010 16:29 pisze...

Ta ona to mogłabym być ja. Też dopisuje tego Carrolla do listy ;) i dzięki za ten fragment :)

Prześlij komentarz

Blog Archive

O mnie

Moje zdjęcie
po prostu: blondynka. wierzy, że zihuatanejo istnieje naprawdę. wierny wyznawca moleskine'a.